Jak sprawić, aby dziecko nie bało się dentysty?

12. Październik 2016 Bez kategorii 0

Aby przez lata zachować własne, zdrowe i piękne zęby oraz nie wydawać kokosów na leczenie, implanty oraz protezy, należy jak najwcześniej rozpocząć profilaktykę, a problemy rozwiązywać od razu. Trzeba więc już od dziecka dbać o ząbki. Mali pacjenci zwykle nie boją się stomatologa, dopóki wizyty ograniczają się do kontroli uzębienia, lakierowania czy lakowania, ale przy pierwszej zmianie próchniczej sytuacja diametralnie się zmienia. Warto więc, aby dzieckiem zajął się mądry stomatolog. Wrocław to siedziba paru dentystów z zacięciem pedagogicznym, którzy potrafią umiejętnie podejść do dzieci. Gabinety przyjazne dzieciom znajdziecie na stronie: dentysta-stomatolog.com/wroclaw,1.html. Jak widać Wrocław to miasto, gdzie bez problemu można znaleźć stomatologów, którzy chętnie przyjmują u siebie małych pacjentów.

Histeria i panika u dziecka, wywołana samą perspektywą wizyty u stomatologa, często wynika z niewłaściwego podejścia rodziców, które w zasadzie gwarantuje, że maluch będzie przerażony. Zdarza się, że niektórzy grożą dziecku dentystą, który niegrzecznym dzieciom wyrywa obcęgami ząbki. Nie ma co się dziwić, że taki dzieciak przeżywa potem ogromny lęk. A przecież dziecko należy nauczyć, że do gabinetu przychodzi się z konieczności, zależnie od tego, jak mają się ząbki. A wizyta pomaga uniknąć przyszłych cierpień lub wręcz przerywa ból zęba. Poza tym, rodzice nieraz kłamią na temat zabiegów, zapewniając dziecko o tym, że dana procedura jest zupełnie bezbolesna. Dziecko da się raz oszukać, a następnie straci zaufanie do rodziciela, reagując profilaktycznie strachem na kolejne wizyty – nawet te rzeczywiście bezbolesne. Ten błąd zemści się również podczas wizyt z dzieckiem u lekarza.

Dużo inaczej wygląda sprawa, gdy z góry powie się o nieprzyjemnościach, ale unikając dramatyzowania. Kładąc raczej nacisk na wytłumaczenie, że zabieg chroni przed większym cierpieniem w przyszłości. Doświadczony dentysta zna się nieco na dziecięcej psychologii i potrafi dostosować swoją postawę do charakteru i dojrzałości emocjonalnej małego pacjenta. Dziecko potraktowane poważnie przez lekarza i opiekunów dużo inaczej zareaguje na stresującą sytuację. Warto więc spróbować z nim porozmawiać i odwrócić uwagę od lęku, przystępnie tłumacząc zasady profilaktyki i dbania o ząbki przy pomocy kolorowych pomocy dydaktycznych. Na stosunek dziecka do wizyt w gabinecie duży wpływ mają zarówno rodzice, jak i dentysta.

 


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>